lip 31, 2023

Postępy w leczeniu


Fibromialgia w świetle różnych metod leczenia

Celem tego badania była analiza dostępnej literatury w bazie naukowej PubMed, biorąc pod uwagę wyłącznie artykuły naukowe, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich 5 lat. Do przeglądu wykorzystano ponad 40 artykułów związanych z tematyką badań. Więcej . . .

Kategoria: General
Napisał: admin

Maciej Szota, Aleksandra Modlińska, Karolina Rogacka i Kornelia Kędziora-Kornatowska

Fbromyalgia in the light of different methods of treatment

Journal of Education, Health and Sport. Online. 23 December 2022. Vol. 12, no. 12, pp. 331-337. [Accessed 31 July 2023]. DOI 10.12775/JEHS.2022.12.12.050.

Fibromialgia jest chorobą z wieloma objawami, które są trudne do leczenia. Najbardziej dokuczliwym elementem są bóle mięśni, kości czy stawów. Co ważne, rozpoznanie tej choroby opiera się na badanie fizykalne i badanie subiektywne, z którego wynika, że ​​nie ma badań laboratoryjnych potwierdzających jego obecność. Świadomość społeczna na temat fibromialgii jest znikoma, podczas gdy potrzebne są dalsze badania nad jej leczeniem tej choroby i możliwych alternatyw z nią związanych. Celem tego badania była analiza dostępnych literatury na podstawie bazy naukowej PubMed, biorąc pod uwagę wyłącznie artykuły naukowe, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich 5 lat. Użyto następujących słów kluczowych: fibromyalgia i fizjoterapia, fibromialgia i konopie indyjskie, fibromialgia i cytokiny.

Zabiegi związane z kannabinoidami oraz fizjoterapia to wciąż rozwijające się dziedziny wiedzy. Do przeglądu wykorzystano ponad 40 artykułów związanych z tematyką badań. Oczywista jest potrzeba dalszych badań, zwłaszcza badań z randomizacją, w których przydział do grupy eksperymentalnej lub kontrolnej jest całkowicie losowy. Kwestia zbadania długoterminowej skuteczności danego leczenie również nie jest bez znaczenia, ponieważ wiele badań nie ma tzw. follow-up.

Wniosek: Kannabinoidy są skuteczne w leczeniu dolegliwości związanych z fibromialgią. Ćwiczenia, laseroterapia i akupunktura zmniejszają ból i poprawiają jakość życia pacjentów z fibromialgią. Potrzebne są dalsze badania nad tą chorobą, zwłaszcza na większych grupach pacjentów.

Źródło: Akademicka Platforma Czasopism; Journal of Education, Health and Sport. Vol 12, No 12, 2022

Aktualności

Czy letnie upały i wilgotność wpływają na odczuwanie dolegliwości w fibromialgii? W opublikowanym ostatnio domiesieniu w magazynie Arthritis Care & Research, holenderscy badacze oceniali wpływ zmiany warunków pogodowych na przebieg fibromialgii u 333 kobiet w średnim wieku. W badaniu okazało się, że mniej same warunki klimatyczne (pogodowe) mają wpływ na odczuwanie objawów fibromialgii takich jak bóle i uczucie chronicznego zmęczenia, ale bardziej zmienianie się pogody.
Inne są spostrzeżenia Strusberga i zespołu, którzy badali 151 chorych z rzs, chorobą zwyrodnieniową stawów i fibromialgią. Stwierdzili oni wyraźny negatywny wpływ niskiej temperatury na odczuwanie bólu. Badanie, opublikowane w Journal of Rheumatology, odczuwanie bólu było również wyraźnie związane z wilgotnością i wysokością ciśnienia atmosferycznego.

limfocyty
sie 2, 2023

Fibromialgia związana z układem odporności?

Opublikowane niedawno badania w Journal of Clinical Investigation wykazały, że prawdopodobnie wiele objawów fibromialgii jest powodowanych przez przeciwciała, które zwiększają aktywność nerwów bólowych w całym ciele chorych osób. Więcej . . .

sie 1, 2023

Biomarkery bólu w zespole fibromialgii

Autorzy podsumowali aktualną wiedzę na temat biomarkerów związanych z przewlekłym bólem, które zostały powiązane z zespołem fibromialgii. Ale niewiele dowodów wskazuje na ich związek z objawami klinicznymi, zwłaszcza z bólem i ich rzeczywista przydatność pozostaje niejasna. Więcej . . .

lip 31, 2023

Fibromialgia w świetle różnych metod leczenia

Celem tego badania była analiza dostępnej literatury w bazie naukowej PubMed, biorąc pod uwagę wyłącznie artykuły naukowe, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich 5 lat. Do przeglądu wykorzystano ponad 40 artykułów związanych z tematyką badań. Więcej . . .