Wielu badaczy, lekarzy i terapeutów podkreśla, że odpowiednie żywienie może być bardzo pomocne w postępowaniu w fibromialgii. Właściwa dieta sprzyja łagodzeniu objawów i uzyskaniu remisji choroby. Kilka substancji, które odgrywają kluczową rolę w przebiegu fibromialgii jest ściśle związanych z dietą.
Serotonina i tryptofan
Wśród przyczyn fibromialgii niewątpliwą rolę odgrywa zaburzony metabolizm serotoniny. Serotonina jest określana hormonem szczęścia. Jest ona substancją odgrywającą kluczową rolę w naszym samopoczuciu i nastroju. Stwierdzono niezbicie, że wzrost poziomu serotoniny poprawia nastrój. Z drugiej zaś strony u osób z depresją stwierdzono niskie poziomy serotoniny. Źródłem dla produkcji serotoniny przez nasz układ nerwowy jest tryptofan. Jest on tzw. egzogennym aminokwasem, czyli takim, którego nasz organizm nie potrafi sam zbudować i który tak jak witamina musi być dostarczony w pożywieniu. Naturalnymi, dobrymi źródłami tryptofanu są produkty bogate w białko np: przetwory mleczne (biały i żółty ser), jogurt, kefir, produkty sojowe, pestki dyni, spirulina, jaja, mięso – zwłaszcza drobiowe, ryby, banany. Poniżej w tabeli przedstawiono zawartość tryptofanu w różnych pokarmach.
Zawartość tryptofanu w 100 g wybranych produktów spożywczych
Produkty pochodzenia roślinnego | Produkty pochodzenia zwierzęcego |
---|---|
|
|
Na wchłanianie tryptofanu wypływają obecne w diecie m.in. białka i węglowodany. Produkty bogate w białko zmniejszają wchłanianie tryptofanu, ze względu na większą zawartość wielu innych długołańcuchowych aminokwasów. Dochodzi przez to do konkurencji między aminokwasami i ich przyswajanie przez mózg spada. Węglowodany natomiast zwiększają wchłanianie tryptofanu z diety, gdyż prowadzą do zwiększenia wydzielania insuliny wpływającej na poprawę przyswajalności konkurujących z tryptofanem długołańcuchowych aminokwasów przez mięśnie szkieletowe, co ułatwia tryptofanowi pokonanie bariery "krew – mózg"
Pokarmy zalecane w fibromialgii
Jest bezdyskusyjne, że zapalenie uruchamia układ krzepnięcia i odwrotnie. Obecnie wiemy, że kaskada krzepnięcia ma właściwości prozapalne. Odwrotnie peptyd Bβ15–42 skutecznie działa przeciwzapalnie i chroni barierę śródbłonkową. Dlatego modulacja układu krzepnięcia może z jednej strony zmniejszać zapalenie, z drugiej zaś być przyczyną krwawienia. Dlatego terapia nacelowana na przeciwzapalne oddziaływanie na układ krzepnięcia bez negatywnego wpływu na antykoagulacyjne działanie układu krzepnięcia jest nowym trendem w leczeniu zapalenia.
Owoc ananasa
Zainteresowanie badaczy przyciąga proteolityczny enzym z owocu ananasa – bromelaina. Bromelaina jest silnym środkiem przeciwzapalnym, który łagodzi bóle i opuchliznę oraz wspomaga gojenie tkanek. Jest to enzym rozkładający i ścinający białko, który naturalnie występuje w świeżych ananasach. Są dowody wskazują, że bromelaina przyjmowana doustnie jest wchłaniana przez ludzi w stanie nienaruszonym nawet w 40%. W większości badań zastosowano bromelainę w tabletkach ale oczywiście nie można wykluczyć, że świeży ananas i sok ananasowy również może wykazywać podobne działanie. Aby zapoznać się z poszerzoną informacją w języku angielskim nt. bromelainy kliknij na link obok → Bromelain Monography (plik pdf)
Ekstrakt oliwki
Działanie anty-nocyceptywne* i przeciwzapalne oleoakantalu. Oleoakantal jest naturalnym związkiem fenolowym występujący w wielu roślinach, zaś dużej obfitości w owocach oliwki, zwłaszcza w nasieniu znajdującym się wewnątrz pestki, a także innych częściach rośliny takich jak liście i korzeń.
2. Ból niereceptorowy – neuropatyczny – powstaje w wyniku uszkodzenia struktur układu nerwowego. Ból neuropatyczny może wywodzić się zarówno z ośrodkowego, jak i z obwodowego układu nerwowego. Jego przyczyny mogą być różnorodne, na przykład: bezpośredni uraz, zakażenie, niedokrwienie, choroby metaboliczne, naciek nowotworowy.
3. Ból ostry – zazwyczaj jest krótkotrwały, o ściśle określonej lokalizacji. Najczęstsze przyczyny to: urazy, ból wieńcowy, kolka nerkowa, kolka żółciowa, zapalenie wyrostka robaczkowego, ostre stany zapalne tkanek.
4. Ból przewlekły – trwa zazwyczaj powyżej 3 miesięcy, jest uporczywy, nawracający i wymaga stałego leczenia przeciwbólowego. Najczęstsze przyczyny to: ból nowotworowy, reumatyczny, migrenowy, pourazowy, przewlekłe stany zapalne narządów, ból związany z chorobami zwyrodnieniowymi, ból fantomowy. Zaczynają działać tutaj nieco inne mechanizmy przewodzenia niż wcześniej, włączają się nowe kanały jonowe, mogą wytwarzać się nowe połączenia z innymi komórkami i droga staje się bardziej rozgałęziona i złożona. Zmienia się wygląd, kształt i budowa komórek przewodzących bodźce bólowe. Efektem tych zmian jest swoiste zgromadzenie się impulsów bólowych w rdzeniu kręgowym. Jest to tzw. pamięć bólu.
Ekstrakt stokrotki
Ekstrakty stokrotki są tradycyjnie stosowane ze względu na ich właściwości łagodzące, uśmierzające i przeciwzapalne. Najczęściej stosowane są ekstrakty z kwiatu stokrotki, ale też stosowane są ekstrakty z innych części rośliny. Ekstrakty są stosowane zewnętrznie jako składniki licznych preparatów kosmetycznych oraz wewnętrznie tradycyjnie jako napary i herbatki.
Składniki ekstraktu stokrotki wykazują działanie gojące, są skuteczne nawet przy trudno gojących się ranach, owrzodzeniach, stanach zapalnych, wybroczynach. Działają korzystnie w przypadku skóry naczynkowej, z trądzikiem różowatym i pospolitym, działają obkurczająco na naczynia, zmniejszają i łagodzą zaczerwienienia i rumień skóry, łagodzą obrzęki i sińce, np. okolic oczu czy po stłuczeniach ciała. Mają również właściwości zwalczające wolne rodniki, spowalniają proces starzenia skóry, wpływają na jędrność i elastyczność skóry.
Ekstrakt winogron
Rezweratrol
Rezweratrol należy związek z grupy polifenoli występujący w wielu roślinach w tym w winogronach, orzeszkach ziemnych, żurawiach, krzewach rdestowca ostrokończystego (Polygonum cuspidatum), aronii oraz wielu innych. Cząsteczka rezweratrolu należy do flawonoidów pochodzenia roślinnego i ma budowę zbliżoną do estrogenu pochodzenia zwierzęcego, dlatego jest określana jako hormon roślinny (fitoestrogen) o działaniu podobnym do estrogenu ludzkiego.
Związki polifenolowe obejmują związki fenolowe (pochodne kwasu benzoesowego i cynamonowego) oraz flawonoidy, które można podzielić na 6 podklas: (1) flawony (2) flawanony, (3) flawonole (4) flawanole (5) izoflawony oraz (6) antocyjany
Rezweratrol wykazuje szereg istotnych właściwości prozdrowotnych. Jest przede wszystkim bardzo silnym przeciwutleniaczem (antyoksydantem).
Kwercetyna
. . .