Strona w przygotowaniu . . . przepraszamy
Fibromialgia u dzieci
Teraz gdy dzieci coraz częściej narzekają niejasne/nieokreślone objawy, takie jak ogólne zmęczenie, bolesność, problemy ze snem mogą one doświadczać każdego z wielu rozpowszechnionych schorzeń. Fibromialgia jest jednym z takich schorzeń, które łatwo może zostać przeoczone u nastolatków i dzieci, która powoduje bóle mięśni i otaczających stawy tkanek miękkich. Bardzo trudno rozpoznać fibromialgię u dzieci ponieważ najczęściej dotyczy ona dorosłych kobiet, tj. w wieku powyżej 20 lat. Mimo to uważa się że od 1 do 7 procent dzieci może mieć fibromialgię lub podobne schorzenie.
Fibromialgia należy do grupy schorzeń określanych wspólnie jako zespół bólu mięśniowo-szkieletowego ang. musculoskeletal pain syndrome (MSPS). Fibromialgia u dzieci jest określana jako pierwotny młodzieńczy zespół fibromialgii ang. juvenile primary fibromyalgia syndrome (JPFS). Jeśli dziecko ma inną zdefiniowaną chorobę reumatoidalną, najczęściej na podłożu zapalnym i objawy fibromialgii, wówczas określa się to jako wtórny młodzieńczy zespół fibromialgii ang. juvenile secondary fibromyalgia syndrome. Do chorób najczęściej współistniejących z fibromialgią należą choroby reumatyczne o podłożu zapalnym (toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów, spondyloartropatie), inne choroby z zajęciem stawów (np. borelioza, sarkoidoza), niektóre choroby endokrynologiczne (niedoczynność lub nadczynność tarczycy, nadczynność przytarczyc).
FIBROMIALGIA U DZIECI I MŁODZIEŻY: CO JĄ POWODUJE?
Naprawdę nikt nie wie co powoduje fibromialgię. Obserwuje się tendencję do rodzinnego występowania fibromialgii, chociaż dotychczas nie udało się ustalić czy fibromialgia ma jakieś tło genetyczne. Naukowcy badający fibromialgię łączą ją z licznymi i bardzo różnymi schorzeniami łącznie z problemami immunologicznymi, endokrynologicznymi, psychologicznymi i zaburzeniami biochemicznymi. Brak potwierdzonej wiedzy na temat przyczyn fibromialgii sprzyja spekulacjom. Najczęściej wymieniane są następujące hipotezy:
- hipoteza zaburzeń snu
- hipoteza serotoninowa
- hipoteza podłoża genetycznego
Tak jak u dorosłych, gdzie fibromialgia częściej dotyka kobiety, fibromialgia dzieci i młodzieży częściej dotyczy dziewcząt niż chłopców. W większości przypadków fibromialgia u dziewcząt jest rozpoznana pomiędzy 13 a 15 rokiem życia.
Objawy fibromialgii u dzieci i młodzieży
Jednym z głównych objawów fibromialgii u dzieci i młodzieży są bolesne punkty w charakterystycznych lokalizacjach. Ucisk w tych punktach wywołuje ból nieproporcjonalnie duży w stosunku do siła nacisku. Dlatego właśnie są one nazywane punktami tkliwymi (ang. tender points). U osób chorych na fibromialgię punkty te znajdują się w 9 parzystych okolicach jak zaznaczono na rycinie obok. Bóle mogą się zacząć w jednym regionu ciała, aby w końcu objąć inne obszary/regiony. Dzieci chore na fibromialgię opisują odczuwany ból w rozmaity sposób w tym jako sztywność, naprężenie, tkliwość, pieczenie, tkliwość, bolesność. Inne objawy fibromialgii u nastolatków i dzieci obejmują: przewlekłe/długotrwałe zmęczenie, problemy ze snem (trudności w zasypaniu, budzenie się zmęczonym), niepokój i depresja, bóle brzucha, bóle głowy, problemy z pamięcią, zawroty głowy, niespokojne nogi podczas snu.
Rozpoznanie fibromialgii u dzieci i młodzieży
Pierwsze kryteria diagnostyczne dla młodzieńczego zespołu fibromialgii zostały zaproponowane w 1985 roku → (Yunus MB, Masi AT: Juvenile Primary Fibromyalgia Syndrome; Arthritis Rheum,1985;28,pp.138-145). Tak jak w przypadku osób dorosłych, młodzieńczy zespół fibromialgii wiąże się z trwałym i powszechnym bólem mięśniowo-szkieletowym trwającym co najmniej 3 miesiące i umiejscowionym przynajmniej w 3 częściach (kwadrantach) ciała. Dodatkowo w czasie badania palpacyjnego pacjent musi wykazywać bolesność na ucisk w co najmniej 5 z 18 tzw. punktów tkliwych zlokalizowanych w swoistych miejscach anatomicznych (w miejscach przyczepów ścięgien lub na ich przebiegu). Ponadto muszą być spełnione dodatkowe kryteria, do których zalicza się m.in.: zmęczenie, zaburzenia snu i nastroju, przewlekłe bóle głowy, zespół jelita drażliwego. Aby rozpoznać młodzieńczy zespół fibromialgii, pacjent musi spełniać wszystkie warunki z kryterium głównego oraz 3 dodatkowe objawy lub 3 warunki z objawów głównych albo 3 główne kryteria, 4 punkty tkliwe i 5 objawów dodatkowych.
W rozpoznaniu różnicowym w pierwszej kolejności należy uwzględnić:
- młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, młodzieńczy toczeń rumieniowaty układowy, młodociane zapalenie skórno-mięśniowe, zespół Sjögrena,
- zaburzenia endokrynologiczne tarczycy,
- w wywiadzie powinno się określić dokładny profil psychologiczny pacjenta, z uwzględnieniem zwłaszcza relacji rodzicielskich,
- przeprowadzone badanie przedmiotowe należy poprzeć badaniami laboratoryjnymi (badanie ogólne moczu, morfologii krwi obwodowej, OB, TSH, oznaczenie przeciwciał przeciwjądrowych ANA).
Kryteria diagnostyczne młodzieńczego zespołu fibromialgii Masi i Yunus, 1985
|
Rozpoznanie młodzieńczego zespołu fibromialgii wymaga wystąpienia 4 głównych kryteriów oraz 3 dodatkowych kryteriów lub pierwszych 3 głównych kryteriów, 4 punktów tkliwych oraz 5 dodatkowych kryteriów |