Aktywność umysłowa
Zachowanie prawidłowej aktywności umysłowej w fibromialgii jest niezwykle ważne. W przebiegu fibromialgii u niektórych chorych dochodzi do zaburzeń funkcji poznawczych.
"Mogę poradzić sobie z bólem, ale problemy z pamięcią i myśleniem naprawdę mnie niepokoją."
"Nie martwią tak objawy fizyczne jak problemy z moją pamięcią."
"Upośledzenie funkcji intelektualnych i poznawczych jest dla mnie najtrudniejsze."
Te cytaty mogą opisywać to co odczuwasz, jeśli cierpisz na fibromialgię (FM). Wielu chorych na fibromialgię narzeka na trudności poznawcze (lub umysłowe), takie jak zaburzenia pamięci (zarówno długookresowej jak i krótkookresowej), trudności w utrzymaniu uwagi i koncentracji, problemy z doborem/znalezieniem odpowiednich słów. Właśnie na takich problemach poznawczych skupiły się nasze badania.
Nasze obserwacje wykazały, że chorzy z fibromialgia mają istotną dysfunkcję poznawczą. Jest to ważne ponieważ mimo, że chorzy zgłaszają problemy poznawcze, to lekarze i naukowcy muszą wziąć pod uwagę, że chociaż chorzy na fibromialgię doświadczają bardzo wiele objawów, może być skłonność/tendencja do błędnej oceny zwykłych, codziennych chwilowych wyłączeń/luk świadomości, jako czegoś bardziej poważnego. Jednak stwierdziliśmy, że chorzy na fibromialgię w wielu testach funkcji poznawczych sprawują się gorzej niż ich rówieśnicy lub osoby z podobnym wykształceniem z grupy kontrolnej. Na przykład chorzy na fibromialgię, gdy otrzymają listę słów do zapamiętania i późniejszego odtworzenia, są w stanie przypomnieć sobie mniej słów. Chorzy na fibromialgię wykazują się gorszymi wynikami testów pamięci operacyjnej. Pamięć operacyjna (krótkotrwała), ang. operating (short-term) memory, służy do przechowania niewielkiej ilości informacji przez krótki okres (zaledwie kilka lub kilkanaście sekund). Pamięć operacyjna jest zatem tymczasowym magazynem służącym do przechowania nowych informacji. Informacje te mogą ulec procesowi konsolidacji i przejść do pamięci długotrwałej lub ulec zapomnieniu. Pamięć operacyjna jest na przykład wykorzystywana przy mnożeniu dużych liczb w pamięci. Dodatkowo chorzy na fibromialgię mają gorsze wyniki testów zasobu słownictwa i gorsze wyniki testów biegłości werbalnej. W zadaniu/teście biegłości werbalnej pokazuje się badanej osobie jakąś literę i prosi się o wypisanie wszystkich słów zaczynających się od tej litery, które przyjdą badanej. Test ocenia jak szybko i sprawnie chory „dotrze” do zapamiętanych słów. Badania potwierdzają, że chorzy na fibromialgię mają zaburzenia funkcji kognitywnych.
W szeregu naszych badaniach ujawniono, że sprawność umysłowa chorych na fibromialgię odpowiadała sprawności osób dorosłych, ale starszych o dwadzieścia lat od osób chorych. Co więcej sprawność umysłowa osób z fibromialgią była gorsza niż sprawność ich rówieśników z podobnym poziomem wykształcenia. Nasze badania nad starzeniem się wykazały, że pamięć obniża się skokowo mniej więcej co dziesięć lat. Chorzy na fibromialgię w niektórych testach wykazują sprawność umysłową jakby byli o dwadzieścia lat starsi.
Ale jest jedna kluczowa różnica pomiędzy chorymi na fibromialgię i starszą grupą kontrolną. Starsi dorośli są zazwyczaj wolniejsi niż młodsi dorośli w testach umysłowych (poznawczych), które mierzą jak szybko przetwarzają oni informację.
Aktywność zawodowa
Jeśli chorujesz na fibromialgię, to aby można było utrzymywać objawy choroby pod kontrolą i normalnie funkcjonować, prawdopodobnie jest zaangażowana całą grupa różnych terapeutów. Nie ma w tym niczego niezwykłego, gdyż leczenie fibromialgii zwykle wymaga takiego skojarzonego postępowania. Osoba zajmująca się terapią zajęciową powinna znaleźć się w tej grupie terapeutów. Jaka jest jej rola? Jak może ona pomóc w przypadku objawów takich jak twoje i jakie techniki/metody stosuje, aby przywrócić tobie takie funkcjonowanie w codziennym życiu do jakiego jesteś/byłaś przyzwyczajona. Zapoznajmy się tą problematyką.
Czym jest terapia zajęciowa?
Terapia zajęciowa, w dwóch słowach, to tak rodzaj leczenia, który pomaga ludziom, aby mogli wykonywać to wszystko co potrzebują zrobić. To nie tylko chodzi o ćwiczenie fizyczne i elastyczność – chodzi o to, aby pomóc ludziom w znalezieniu najlepszego sposobu jak mogą oni realizować swe codzienne zajęcia i obowiązki. Jeśli problem sprawiają wam wasze ręce i na przykład czujecie, że nie będziecie w stanie rozpiąć guzików żakietu czy spodni, to terapia zajęciowa pomoże wam jak lepiej posługiwać się swymi dłońmi, lub jak znaleźć inny sposób, aby wykonać te czynności.
Jeśli nie jesteś w stanie być cały dzień na nogach, aby np. sprzątać mieszkanie, prasować, czy wykonywać inne czynności, to terapia zajęciowa może ci pomóc znalezieniu nowych sposobów, aby sobie z tym poradzić.
Praca to inny obszar, gdzie terapia zajęciowa się sprawdza. Może się to wydać oczywistym, bo słowo „terapia zajęciowa” w języku angielskim „occupational” sugeruje zawód/pracę. Ale to sprawdzi się właśnie gdy pracujesz i widzisz co możesz zrobić.
Jeśli jest coś, co jest dla ciebie zmaganiem lub z czym się borykasz i potrzebujesz dodatkowej pomocy, właśnie osoba prowadząca terapię zajęciową może ci pomóc aby znaleźć najlepszy sposób jak dopasować właściwie obciążenie do twych możliwości.
Chodzi o to, aby pozostać aktywnym zawodowo, zamiast zostać wypchniętym z pracy przez to coś, co tobie dokucza. Tak więc jeśli musisz dokonać zmian, może się dowiedzieć jak to zrobić i możesz z twoim pracodawcą wypracować to, czego potrzebujesz, aby pozostać skutecznym w pracy. Rozpoznanie fibromialgii nie powinno oznaczać zakończenia aktywności zawodowej.
Jest również emocjonalny koniec dla terapii zajęciowej. Czasem problemy ze zdrowiem, starzenie się, czy inne przejścia życiowe mogą sprawić, że funkcjonowanie w „zdrowy sposób” stanie się ciebie trudne. Przecież wiesz jakie denerwujące i frustrujące może być codzienne radzenie sobie z bólem, zmaganie się z trudnościami mentalnymi, które są częstymi objawami schorzeń takich jak zespół przewlekłego zmęczenia i fibromialgia, to umiejętność radzenia sobie z tymi rzeczami w „zdrowy sposób” byłaby wielką sprawą. Terapia zajęciowa może pomóc również w różnoraki sposób – chodzi o to aby pomóc choremu jako całej osobie i upewnić się, że jest ona w stanie prowadzić szczęśliwe i spełnione życie, nawet jeśli się zmaga z bólem i niesprawnością.
Jakie korzyści może przynieść terapia zajęciowa chorym na fibromialgię?
Przede wszystkim na początku, wspólnie z osobą prowadzącą terapię zajęciową, musisz zrobić plan. Ten plan może obejmować szereg zagadnień, ale będzie również obejmować sposoby takiej zmiany stylu życia, aby fibromialgia nie powodowała więcej problemów niż to jest konieczne. Jeśli na przykład dolegliwości spowodowane przez fibromialgię obejmują kolana i nogi, to terapeuta zajęciowy może zasugerować ruchome krzesło na kółkach lub wyciąg schodowy, aby umożliwić ci łatwiejsze dostanie się z jednego do drugiego miejsca w domu. Jeśli na przykład schylanie sprawia ci trudności lub nasila bóle to można tak urządzić dom czy przestrzeń życiową, aby można było sobie znacznie lepiej radzić. Terapeuta ma przede wszystkim doradzić i podpowiedzieć takie rozwiązania, aby można było się lepiej dostosować.
Następnie może on razem tobą omówić twoje objawy i problemy mentalne. Czy na przykład tzw. fibro fog* jest twoim problemem? Terapeuta może pomóc jak znaleźć środki, które mogą pomóc w poprawie pamięci i zmniejszyć nasilenie zamglenia umysłu, z którym się zmagasz. Terapeuta może też pokazać ci różnego rodzaju ćwiczenia umysłowe np. łamigłówki i inne formy aktywności, które dostarczą nie tylko przyjemności i rozrywki i jednocześnie będą ćwiczyć twój umysł. Jeśli problemem jest pamięć można się nauczyć sposobów jak łatwiej zapamiętać lub możesz otrzymać wskazówki jak poprawić pamięć. Ty sam jako chory musisz tego dokonać, ale terapeuta pomoże ci znaleźć właściwą ścieżkę dla tych metod leczenia. W końcu twój terapeuta zajęciowy stanie się istotną częścią nie tylko twojej terapii, ale również twego życia. Będzie on razem z tobą regularnie pracował nad tym, co wytyczyliście podczas kilku wstępnych spotkań. Będzie tobie pomagać w określonych zadaniach i jeśli stwierdzisz zaobserwujesz jakieś zmiany w charakterze twego bólu czy stresu, pomoże ci tak zmodyfikować program, aby lepiej pasował do bieżących okoliczności.
Terapia zajęciowa jest bardzo elastyczna i będzie się zmieniać razem z tobą i twymi szczególnymi potrzebami tworząc znakomity uzupełnienie do twojego planu terapeutycznego czy ustawienia w którym funkcjonujesz. Terapia zajęciowa może stanowić olbrzymią wartość w twoim programie leczniczym, szczególnie wówczas gdy czujesz, że niektóry objawy fibromialgii ciebie ograniczają. Twój lekarz powinien skierować ciebie do terapeuty prowadzącego terapię zajęciową, gdy będziesz takiej pomocy potrzebować. Terapeuci tacy znajdują się prawdopodobnie w twoim otoczeniu, ponieważ często pracują oni z osobami starszymi w domach opieki i podobnych miejscach i znalezienie ich nie powinno być sprawą niemożliwą. Poza tym często koszt ich pracy może i powinien pokrywać NFZ, jeśli masz odpowiednie skierowanie od lekarza rodzinnego.
Poniżej podajemy kilka pomocnych linków.
- Warszataty Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie Otwarte Drzwi — Warszawa
- Warsztat Terapii Zajęciowej Instytutu Psychiatrii i Neurologii Warszawa
- Wykaz warsztatów terapii zajęciowej z terenu Warszawy Warszawa
- Warsztaty terapii zajęciowej MOPS Kraków
- Warsztat Terapii Zajęciowej Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pokój", Łódź
- Warsztat Terapii Zajęciowej Szczecin - Płonia Szczecin
- Warsztat Terapii Zajęciowej "Pomost", Poznań
- Warsztaty terapii zajęciowej MOPS Wrocław
Polecane książki
Warto jeszcze zobaczyć następujące pozycje:
- Joanna Meder – Trening umiejętności społecznych
- Edyta Janus – Terapeuci zajęciowi w Polsce
- John D. Otis – Przewlekły ból - terapia poznawczo-behavioralna
- Ewa Danuta Białek – Fibromialgia - zrozumieć i pożegnać!