Celem tego badania była analiza dostępnej literatury w bazie naukowej PubMed, biorąc pod uwagę wyłącznie artykuły naukowe, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich 5 lat. Do przeglądu wykorzystano ponad 40 artykułów związanych z tematyką badań. Więcej . . .
Maciej Szota, Aleksandra Modlińska, Karolina Rogacka i Kornelia Kędziora-Kornatowska
Fbromyalgia in the light of different methods of treatment
Journal of Education, Health and Sport. Online. 23 December 2022. Vol. 12, no. 12, pp. 331-337. [Accessed 31 July 2023]. DOI 10.12775/JEHS.2022.12.12.050.
Fibromialgia jest chorobą z wieloma objawami, które są trudne do leczenia. Najbardziej dokuczliwym elementem są bóle mięśni, kości czy stawów. Co ważne, rozpoznanie tej choroby opiera się na badanie fizykalne i badanie subiektywne, z którego wynika, że nie ma badań laboratoryjnych potwierdzających jego obecność. Świadomość społeczna na temat fibromialgii jest znikoma, podczas gdy potrzebne są dalsze badania nad jej leczeniem tej choroby i możliwych alternatyw z nią związanych. Celem tego badania była analiza dostępnych literatury na podstawie bazy naukowej PubMed, biorąc pod uwagę wyłącznie artykuły naukowe, które zostały opublikowane w ciągu ostatnich 5 lat. Użyto następujących słów kluczowych: fibromyalgia i fizjoterapia, fibromialgia i konopie indyjskie, fibromialgia i cytokiny.
Zabiegi związane z kannabinoidami oraz fizjoterapia to wciąż rozwijające się dziedziny wiedzy. Do przeglądu wykorzystano ponad 40 artykułów związanych z tematyką badań. Oczywista jest potrzeba dalszych badań, zwłaszcza badań z randomizacją, w których przydział do grupy eksperymentalnej lub kontrolnej jest całkowicie losowy. Kwestia zbadania długoterminowej skuteczności danego leczenie również nie jest bez znaczenia, ponieważ wiele badań nie ma tzw. follow-up.
Wniosek: Kannabinoidy są skuteczne w leczeniu dolegliwości związanych z fibromialgią. Ćwiczenia, laseroterapia i akupunktura zmniejszają ból i poprawiają jakość życia pacjentów z fibromialgią. Potrzebne są dalsze badania nad tą chorobą, zwłaszcza na większych grupach pacjentów.
Źródło: Akademicka Platforma Czasopism; Journal of Education, Health and Sport. Vol 12, No 12, 2022